BAFTA 2020 Shorts

↑ Kadr pochodzi z filmu „Azaar”, reż. Myriam Raja
Pokaz filmu
15.11.2021  |  G. 18:00

Miejsce: Teatr Śląski — Scena w Malarni / Katowice

Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem: media@cameralis.art.pl

Pokaz filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w 2020 roku, czyli spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej. Publiczność Festiwalu Ars Cameralis będzie miała okazję zapoznać się z filmami animowanymi i fabularnymi, z których wyłoni się obraz współczesnego społeczeństwa w całej złożoności i różnorodności. Pokazy są realizowane we współpracy z Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) oraz British Council. 

→ Filmy będzie można oglądać wyłącznie stacjonarnie na Scenie w Malarni
→ Czas pokazu: 111 min
→ Wybrane film mogą zawierać wulgarny język i sceny przemocy, nie są przeznaczone dla młodego widza / rekomendowany wiek: 15+
→ Poniżej znajdują się szczegółowe opisy prezentowanych filmów

Filmy fabularne

„Azaar”, 21 min

Reżyseria: Myriam Raja

Społeczność kobiet wiedzie ustabilizowane życie i czeka na powrót mężczyzn z wojny. Losy młodej Azaar splatają się z doświadczeniami jej matki i babki oraz pozostałych mieszkanek wioski. Dziewczynka zaczyna rozumieć, jaką cenę trzeba zapłacić za bycie kobietą. 

„Goldfish”, 18 min

Reżyseria: Hector Dockrill

Po śmierci starszego brata świat Violi zostaje wywrócony do góry nogami. 11-latka, której jedynymi towarzyszami są mama i ukochana złota rybka, nie potrafi poradzić sobie z wszechogarniającym smutkiem. Wszystko się zmieni, gdy Viola otrzyma list od nieznajomego. 

„Kamali”, 24 min

Reżyseria: Sasha Rainbow

W rodzinnej, rybackiej wiosce 7-letnia Kamali jest jedyną dziewczynką, która jeździ na deskorolce. Matka dziewczynki, Suganthi postanawia pokonać wrodzoną nieśmiałość i wyrusza w podróż, aby odnaleźć siebie. Oddzielone po raz pierwszy, matka i córka próbują znaleźć niezależność w świecie zdominowanym przez mężczyzn. 

„The Trap”, 32 min

Reżyseria: Lena Headey

Michelle jest znakomitym mechanikiem, potrafi naprawić niemal wszystko. Żyje na uboczu, unika ludzi. Do czasu, aż w jej życiu pojawia się Joe, któremu zepsuł się samochód. Od tego momentu życie Michelle drastycznie się zmienia. 

Filmy animowane

„Grandad Was A Romantic”, 4 min

Reżyseria: Maryam Mohajer

Ona — piękna i młoda. On — przystojny i atletyczny romantyk. Gdy tylko zobaczył jej portret, zdał sobie sprawę, że będzie miłością jego życia. Postanowił ją poznać. Ot, historia miłosna jakich wiele. 

„In Her Boots”, 6 min

Reżyseria: Kathrin Steinbacher

Heidi zaczynają przytrafiać się bardzo dziwne rzeczy. Podczas odwiedzin wnuczki postanawia odzyskać swoją niezależność i wyruszyć na wędrówkę do najgłębszych rejonów Alp. W podróż planuje zabrać swoje wysłużone górskie buty.

„The Magic Boat”, 6 min

Reżyseria: Naaman Azhari

Ona i on w obliczu ogromu i bezwzględności żywiołu. Intymny, mocny i wzruszający portret relacji między matką a synem, którzy stoją w obliczu najniebezpieczniejszej podróży swojego życia.

Współorganizatorzy

BRITISH COUNCIL

British Council buduje relacje, wzajemne zrozumienie i zaufanie między Wielką Brytanią i krajami, z którymi współpracuje poprzez sztukę, kulturę, działalność edukacyjną i język angielski. Pomaga młodym ludziom zyskać umiejętności, pewność siebie oraz relacje niezbędne do wykorzystania swojego potencjału i uczestniczenia w zintegrowanych społecznościach. Wspiera ich w nauce języka angielskiego, zdobywaniu dobrego wykształcenia i uznawanych na całym świecie kwalifikacji. British Council poprzez kulturę i sztukę stymuluje twórczą ekspresję, wymianę doświadczeń i wspiera innowacyjną przedsiębiorczość. Więcej informacji na stronie www.britishcouncil.pl (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

BAFTA

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) jest niezależną organizacją charytatywną, która od 1949 roku przyznaje nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych. Ponadto, przez cały rok BAFTA realizuje międzynarodowy program wydarzeń i inicjatyw edukacyjnych — warsztaty, kursy, stypendia, wykłady i programy mentorskie — w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Azji. Więcej informacji na stronie www.bafta.org (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).