BAFTA 2021 Shorts

↑ Kadr z filmu „The Present”, reż. Farah Nabulsi
Pokaz filmu
22.11.2021  |  G. 18:00

Miejsce: Teatr Śląski — Scena w Malarni / Katowice

Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem: media@cameralis.art.pl

Pokaz filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w 2021 roku, czyli spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej. Publiczność Festiwalu Ars Cameralis będzie miała okazję zapoznać się z filmami animowanymi i fabularnymi, z których wyłoni się obraz współczesnego społeczeństwa w całej złożoności i różnorodności. Pokazy są realizowane we współpracy z Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) oraz British Council. 

→ Filmy będzie można oglądać wyłącznie stacjonarnie na Scenie w Malarni
→ Czas pokazu: 80 min
→ Wybrane film mogą zawierać wulgarny język i sceny przemocy, nie są przeznaczone dla młodego widza / rekomendowany wiek: 15+
→ Poniżej znajdują się szczegółowe opisy prezentowanych filmów

Filmy fabularne

„Eyelash”, 5 min

Reżyseria: Jesse Lewis Reece

Intymny portret procesu zakochiwania się i związku, naznaczonego problemami ze zdrowiem psychicznym i zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Adaptacja wiersza Neila Hilborna pod tytułem „OCD”.

„Lizard”, 18 min

Reżyseria: Akinola Davies

8-letnia dziewczynka, która potrafi wyczuwać zagrożenie, zostaje wyrzucona z nabożeństwa w szkółce niedzielnej. Przypadkowo staje się świadkiem malwersacji i zakulisowych działań Megakościoła w Lagos. 

„Lucky Break”, 11 min

Reżyseria: John Addis 

Uloaku pracuje na nocnej zmianie na stacji benzynowej gdzieś na odludziu. Śmiertelnie się nudzi. Do czasu. Przypadkowe spotkanie z podejrzanym nieznajomym wszystko zmieni. 

„The Present”, 24 min

Reżyseria: Farah Nabulsi

Z okazji rocznicy ślubu Yusef postanawia podarować żonie wymarzoną lodówkę. Razem z córką wybierają się zatem na Zachodni Brzeg, by odebrać prezent. Przejście graniczne, punkty kontrolne, baczne spojrzenia uzbrojonych żołnierzy, upokorzenie — wyprawa na zakupy staje się wyzwaniem. 

Filmy animowane

„The Fire Next Time”, 8 min

Reżyseria: Renaldho Pelle

Kiedy narastają nierówności społeczne, wybuchają gwałtowne zamieszki, które obejmą całą społeczność. Gdy do osiedla zbliżają się tajemnicze cienie, opresyjne środowisko zaczyna żyć własny życiem.

„The Owl And The Pussycat”, 4 min

Reżyseria: Mole Hill

Historia niezwykłej przygody sowy i kota, opowiedziana za pomocą pięknych woskowych wizualizacji. Animacja jest ilustracją do wiersza o tym samym tytule, napisanego przez Edwarda Leara w 1871 roku. 

„The Song Of A Lost Boy”, 10 min

Reżyseria: Daniel Quirke

Ben należy do chóru. Gdy jego głos załamuje się w trakcie występu, chłopak przeżywa kryzys wiary i postanawia opuścić swoją społeczność. Przyłącza się do grupy nomadów, którzy akceptują go, mimo jego sekretów.

Współorganizatorzy

BRITISH COUNCIL

British Council buduje relacje, wzajemne zrozumienie i zaufanie między Wielką Brytanią i krajami, z którymi współpracuje poprzez sztukę, kulturę, działalność edukacyjną i język angielski. Pomaga młodym ludziom zyskać umiejętności, pewność siebie oraz relacje niezbędne do wykorzystania swojego potencjału i uczestniczenia w zintegrowanych społecznościach. Wspiera ich w nauce języka angielskiego, zdobywaniu dobrego wykształcenia i uznawanych na całym świecie kwalifikacji. British Council poprzez kulturę i sztukę stymuluje twórczą ekspresję, wymianę doświadczeń i wspiera innowacyjną przedsiębiorczość. Więcej informacji na stronie www.britishcouncil.pl (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

BAFTA

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) jest niezależną organizacją charytatywną, która od 1949 roku przyznaje nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych. Ponadto, przez cały rok BAFTA realizuje międzynarodowy program wydarzeń i inicjatyw edukacyjnych — warsztaty, kursy, stypendia, wykłady i programy mentorskie — w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Azji. Więcej informacji na stronie www.bafta.org (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).