Kulturatrium: Søren Siebel, DMKHV, Fabien Zocco

↑ fot. Mathias Schmitt
Koncert, Instalacja
23.11.2022, 18:00  /  Klub CEL

→ G. 18:00 – 21:00
→ Wstęp wolny

We walk like a ghost
We learn dances, brand new dances
Like the nuclear bomb
/ Iggy Pop, „Nightclubbing”

Efemeryczna interwencja w klubie CEL, znajdującym się w podziemiach starego katowickiego dworca. Ciasna, pełna zakamarków przestrzeń stanie się na jeden wieczór kilkuczęściową instalacją – jej fragmenty można odnaleźć krążąc po labiryncie wąskich korytarzy wypełnionych dymem i jaskrawym światłem.

Instalacja wizualno-dźwiękowa jest efektem spotkania trojga artystów: Fabiena Zocco (Francja), Soerena Siebla (Niemcy) i Szymona Szewczyka / DMKHV (Polska), którzy we wrześniu 2022 roku zostali zaproszeni przez Instytucję Kultury Ars Cameralis na rezydencję artystyczną. Wydarzenie jest realizowane w ramach międzynarodowego projektu Kulturatrium, obejmującego współpracę regionów Trójkąta Weimarskiego: Województwa Śląskiego, Nadrenii Północnej-Westfalii i Regionu Hauts-de-France. 

Szczegółowe informacje o artystach biorących udział w projekcie oraz ich działaniach w przestrzeni Klubu CEL znajdują się poniżej.

Uczestnicy projektu

DMKHV / POLSKA

W nieokreślonej przyszłości skład atmosfery ulega zmianie, powołując do życia nowe fenotypy. Wyobraźmy sobie świat bez ludzi, porośnięty gęsto przez nieznane organizmy. Pulsujący rytmicznie, wypełniony trzaskami i szumami krajobraz po końcu człowieka, wytworzony przez organiczno-syntetyczne dźwiękowe faktury, transowe rytmy, zniekształcone sample i niewyraźne, cyfrowe zjawy z przyszłości. Isn’t it wild?

DMKHV → Projekt muzyczny wymyślony przez Szymona Szewczyka, rozciągnięty między abstrakcyjnym sound designem a połamanymi post-clubowymi rytmami. Płaszczyzna dla swobodnych dźwiękowych eksploracji z użyciem syntezatorów, sampli, szumów, odpadów i przypadków. Szymon Szewczyk jako DMKHV współpracował z Biurem Dźwięku Katowice i labelem Destitute, jest również autorem albumu „Healing Exercises” wydanego przez Galeria Szara Records.

Więcej informacji o artyście można znaleźć na stronach: www.szymonszewczyk.pl / www.instagram.com/_dmkhv

SØREN SIEBEL / NIEMCY

Praca wideo Sørena Siebla jest cyfrową wersją jego performansu-instalacji „The Space of Unknowing”. Ekrany dwukanałowej projekcji przedstawiającej poruszających się performerów, usytuowane są naprzeciw siebie. Widz znajduje się pośrodku. Poprzez choreograficzne ruchy performerzy nawiązują lub zrywają wzajemne relacje. Negocjują różne, abstrakcyjne formy tożsamości, która nie jest określona jako jedna i konkretna, ale raczej jako ciąg zmieniających się reprezentacji. Podstawą każdego ruchu jest tak zwany chód biodrowy – politycznie najbardziej ukształtowany, a zarazem nieuświadomiony. To w nim pojawiają się usterki i zniekształcenia, które łączą się w nowe formy. 

SØREN SIEBEL → Artysta interdyscyplinarny, choreograf, producent muzyczny. W 2022 roku otrzymał nagrodę NRW.Bank.Kunstpreis za pracę „Architektur der Unbewussten”. Siebel tworzy niemal utopijne sytuacje przestrzenne i performatywne. Interesuje się tożsamością zbiorową i indywidualną, bada rzeczywistość i przyszłość, systemy i struktury – głównie zgłębiając konstelacje przestrzeni, ciała i dźwięku. Swoje performance-instalacje pokazuje w różnych kontekstach i przestrzeniach: od instytucji sztuki przez teatr aż po kluby muzyczne. 

Więcej o artyście można znaleźć na stronie: www.soerensiebel.com

FABIEN ZOCCO / FRANCJA

„Conversationagentconversation”
Dialog z syntezą, 2012, specyficzny program komputerowy, syntezator głosu, system dźwiękowy

„Conversationagentconversation” to generowany przez sztuczną inteligencję nieustanny dialog: maszyna odpowiada na pytania, które zadaje sobie sama, a odpowiedzi rodzą kolejne pytania. Rozmowa składa się ze zdań: te pojawiają się na ekranie, a równocześnie wypowiadane są przez dwa syntetyczne głosy. Dialog ten – podkreślony niekończącym się tłem dźwiękowym – przybiera absurdalne, a zarazem niepokojące formy.

FABIEN ZOCCO → Artysta wizualny, autor licznych instalacji multimedialnych i dźwiękowych. W swoich pracach eksploruje twórczy potencjał outsourcingu technologii, aplikacji i oprogramowania komputerowego, pracuje także z robotami. Jego twórczość prezentowana była m.in. we Francji, Chinach, Meksyku, Kanadzie, Belgii, Niemczech czy w Ukrainie.

Więcej informacji o artyście można znaleźć na stronie: www.fabienzocco.net