NOCUŃ / SZCZEREK / USENKO / PUTO

Spotkanie
20.11.2020  |  G. 18:30

→ Zderzenia Literackie
→ Wschód — mity pękniętej Europy
→ Spotkanie będzie dostępne bezpłatnie, wyłącznie online

Czy istnieje jedna Europa? Oparta na wspólnocie, poszanowaniu odmienności i tolerancji. Czy jednak jest to tylko iluzja? Utopijna wizja, niespełnione marzenie, u podstaw którego majaczy ogromne pęknięcie. Tematem spotkania będą rozważania nad integralnością Europy — czy jest możliwa przy ścieraniu się dwóch sił? Czy ów słynny dychotomiczny podział na „spokojny” Zachód i Wschód, w którym — co widać szczególnie w ostatnich miesiącach — wciąż coś buzuje, pozwoli kiedykolwiek na całkowitą jedność? Różne polityki, odrębne interesy, odmienna mentalność — wydaje się to niemal niemożliwe. Jednak wizja zjednoczonej Europy jest utopią, do której należy dążyć.

Spotkanie będzie dostępne bezpłatnie, wyłącznie online TUTAJ TUTAJ.

MAŁORZATA NOCUŃ

Dziennikarka „Tygodnika Powszechnego. W latach w 2004—2006 była korespondentką na Ukrainie i Białorusi, a w latach 2008—2019 redaktorką „Nowej Europy Wschodniej”. W 2014 roku, za reportaż z Kaukazu, otrzymała wyróżnienie „Pióro Nadziei” przyznawane przez Amnesty International. Wspólnie z Andrzejem Brzezieckim opublikowała książki Białoruś — kartofle i dżinsy (2007), Ograbiony naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi (2008), Łukaszenka. Niedoszły car Rosji (2014) oraz Armenia. Karawany śmierci (2016). W tym roku światło dzienne ujrzała powieść reporterska Nocuń Wczesne życie, a także zbiór reportaży, którego była redaktorką — Ojczyzna dobrej jakości, opowiadający o współczesnej Białorusi.

ZIEMOWIT SZCZEREK

Pisarz, dziennikarz, podróżnik. Współpracuje z „Polityką”, „Ha!artem”, „Dwutygodnikiem”, „Tygodnikiem Powszechnym”. Zadebiutował w 2010 roku jako współautor Paczki radomskich. W 2013 roku został laureatem Paszportu Polityki za zbiór prozy reporterskiej Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian. Wydana w tym samym roku roku alternatywna wizja polskiej historii Rzeczpospolita zwycięska była szeroko komentowana w polskiej prasie. Szczerek jest również autorem książek Tatuaż z Tryzubem (2016), Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową (2017), Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion (2018), Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim (2019). W tym roku opublikował powieść Cham z kulą w głowie, która jest utrzymana w klimacie kryminału noir.

KONSTANTY USENKO

Muzyk, kompozytor, autor tekstów piosenek i producent. Od początku lat 90. związany z szeroko rozumianą sceną niezależną, należał do zespołów Super Girl Romantic Boys i 19 Wiosen. Ponadto tłumaczy i pisze m.in. dla portalu dwutygodnik.com, miesięcznika „Lampa” czy dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Od dzieciństwa był zawieszony pomiędzy Polską a Rosją, obecnie także Niemcami – pracuje i nagrywa w Berlinie. Pierwsza książka Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu (2012) była alternatywnym spojrzeniem na okres pierestrojki, natomiast w dziele Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji (2018) Usenko zgłębia czasy po upadku Związku Radzieckiego.

KAJA PUTO

Publicystka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej oraz migracji. Związana z „Krytyką Polityczną”, a także stowarzyszeniem reporterów „Rekolektyw” i stowarzyszeniem n-ost — The Network for Reporting on Eastern Europe. W latach 2015—2018 była wiceprezeską wydawnictwa Ha!art.

Dofinansowanie

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.