MUSIAŁ & SŁAWEK

grafika: Łukasz Dziedzic
Spotkanie
25.11.2020  |  G. 18:30

→ Zderzenia Literackie
→ Franz Kafka — którędy do wyjścia
→ Spotkanie będzie dostępne bezpłatnie, wyłącznie online

Sytuacja Józefa K. jest nie do pozazdroszczenia. Choć aresztowany przez urzędników, nadal może prowadzić normalne życie. Prawie normalne — musi bowiem pozostać do dyspozycji sądu. Podobnie zresztą jak Gregora Samsy, który pewnego dnia obudził się w ciele robaka. Obaj bohaterowie literaccy są nam doskonale znani — Franz Kafka stworzył ikoniczne postaci. Paradoksalnie, Kafka to jeden z najbardziej, a zarazem najmniej znanych pisarzy XX wieku. Jego wpływu na literaturę i kulturę nie da się przecenić, a z drugiej strony wielu utworów pisarza po prostu nadal nie znamy. Duszny, lepki, klaustrofobiczny — niemal dystopiczny klimat tej twórczości pasuje do każdych czasów. Dzisiaj, w dobie wszechogarniającego lęku o przyszłość, w dobie pandemii, w dobie niepewności znowu możemy czytać Kafkę inaczej.

Spotkanie będzie dostępne bezpłatnie, wyłącznie online TUTAJ TUTAJ

ŁUKASZ MUSIAŁ

Badacz literatury, eseista, krytyk literacki i tłumacz, od lat związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W dorobku literackim autora należy wymienić następujące pozycje: Kafka. W poszukiwaniu utraconej rzeczywistości, O bólu. Pięć rozważań w poszukiwaniu autora (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2017 w kategorii esej), Do czego używa się literatury? czy Zaufanie i utopia. Eseje o literaturze. Musiał był współredaktorem m.in. zbiorów Nienasycenie. Filozofowie o Kafce oraz Języki przemocy, a także redaktorem Wyboru prozy Franza Kafki oraz antologii Franz Kafka: Prozy utajone. Obecnie pracuje nad nowym przekładem Dzienników Kafki oraz książką poświęconą twórczości Roberta Walsera.

TADEUSZ SŁAWEK

Polonista i anglista, poeta, eseista, literaturoznawca, od lat związany z Uniwersytetem Śląskim, którego rektorem był w latach 1996—2002. Jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce. Autor kilkunastu książek eseistycznych oraz wielu książek z zakresu historii i teorii literatury, a także monumentalnej pracy o Henrym Thoreau, zatytułowanej Ujmować. Henry David Thoreau i wspólnota świata oraz monografii NICowanie świata. Zdania z Szekspira. W 2019 roku nakładem Instytutu Mikołowskiego opublikował rozprawę Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć. Od lat wraz z kompozytorem i kontrabasistą Bogdanem Mizerskim tworzy wyjątkową formę literacko-muzyczną: esej na głos i kontrabas.

Dofinansowanie

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.