The Uncertain Kingdom

↑ Kadr z filmu „Acre Fall Between”, reż. Antonia Campbell-Hughes, 2020
Pokaz filmu
21.11.2022, 18:00  /  Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej

→ Czas pokazu: 107 min
→ Wstęp wolny
→ Obowiązują zapisy pod adresem: media@arscameralis.pl
→ Rekomendowany wiek: 15+ / wybrane filmy mogą zawierać wulgarny język i sceny przemocy

„The Uncertain Kingdom” to kolekcja filmów krótkometrażowych, z których wyłania się unikatowy obraz Wielkiej Brytanii. W projekcie wzięło udział dwudziestu filmowców, których zadaniem było stworzenie dzieła odzwierciedlającego stan narodu u progu drugiego dziesięciolecia XXI wieku. Satyra polityczna, komedie, dramaty, filmy dokumentalne i eksperymentalne, wątki społeczne i osobiste, skala makro i mikro — na antologię składa się wiele gatunków tak zróżnicowanych pod względem formy, stylu i nastroju, jak ich twórcy. Publiczność Festiwalu Ars Cameralis będzie mogła zobaczyć dziewięć wybranych przez organizatorów filmów poruszających istotne problemy współczesnego świata, jak emigracja, kryzys ekologiczny, dyskryminacja osób niepełnosprawnych czy uprzedzania rasowe. Pokaz jest realizowany we współpracy z British Council.

British Council buduje relacje, wzajemne zrozumienie i zaufanie między Wielką Brytanią i krajami, z którymi współpracuje poprzez sztukę, kulturę, działalność edukacyjną i język angielski. Pomaga młodym ludziom zyskać umiejętności, pewność siebie oraz relacje niezbędne do wykorzystania swojego potencjału i uczestniczenia w zintegrowanych społecznościach. Wspiera ich w nauce języka angielskiego, zdobywaniu dobrego wykształcenia i uznawanych na całym świecie kwalifikacji. British Council poprzez kulturę i sztukę stymuluje twórczą ekspresję, wymianę doświadczeń i wspiera innowacyjną przedsiębiorczość. Więcej informacji na stronie www.britishcouncil.pl (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

Zwiastun „The Uncertain Kingdom”

Program

„Acre Fall Between” [„Między nami przestrzeń”]

reż. Antonia Campbell-Hughes
2020
12 min

Mężczyzna wraca do opustoszałej farmy. Jego rodzina zniknęła, po zwierzętach nie ma śladu, a pola obumarły. Postanawia więc wyruszyć w podróż w poszukiwaniu bliskich. Przeczesuje niegościnne tereny, aż dociera do morza.

„Death Meets Lisolette” [„Lisolette spotyka Śmierć”]

reż. Guy Jenkin
2020
13 min

Lisolette mieszka w miasteczku, w którym ludzie przestają umierać. Pewnego dnia odkrywa w stodole Kostuchę, która jest tam zamknięta już od jakiegoś czasu, jest więc skora do współpracy. Dziewczynka postanawia pomóc swojej babci i zawiera ze Śmiercią układ.

„Isaac & The Ram” [„Izaak i baran”]

reż. Jason Bradbury
2020
15 min

Hank, były skinhead, pracujący obecnie jako ochroniarz w klubie, postanawia pomóc nastolatkowi w potrzebie. Ratuje bezdomnego chłopaka przed niebezpieczeństwem i przygarnia go pod swój dach. Czeka ich noc pełna napięcia, wzajemnej niechęci, niepokoju i gniewu.

 

„Sucka Punch”

reż. Iggy London
2020
4 min

Młoda dziewczyna zabiera widzów w wizualną podróż przez podstępne praktyki, których marki używają w social mediach, aby ukryć swoje prawdziwe intencje.

„Swan” [„Łabędź”]

reż. Sophie King
2020
9 min

Ian wykazał się niesamowitą wiedzą o Wielkiej Brytanii, dzięki czemu osiągnął bardzo wysoki wynik w teście na obywatelstwo. W nagrodę zostanie zamieniony w łabędzia. Mockument podąża za Ianem i jego żoną Donną w przygotowaniach do tej patriotycznej transformacji.

„The Forgotten C” [„Zapomniana choroba”]

reż. Molly Manning Walker
2020
15 min

Gdy wybucha pandemia, Aisha zamyka się w swoim domu. Mijające tygodnie odmierzają jej wizyty rodziny i przyjaciół. Jednak krótkie spotkania w progu domu to za mało, aby Aisha powiedziała im, co naprawdę się z nią dzieje.

„The Life Tree” [„Drzewo życia”]

reż. Paul Frankl
2020
15 min

Niedaleka przyszłość, zmiany klimatyczne spustoszyły świat. Isadora, imigrantka z Boliwii, jest sprzątaczką i matką bardzo chorego chłopca. Pewnego dnia znajduje tajemnicze drzewo o mocy uzdrawiania i wstępuje w nią nadzieja. Czy magiczne owoce pomogą chłopcu wyzdrowieć?

„Verisimilitude” [„Prawdopodobieństwo”]

reż. David Proud
2020
13 min

Bella jest poruszającą się na wózku aktorką, która nie dostaje ról. W końcu zostaje zatrudniona jako konsultantka na planie — ma pomagać głównemu aktorowi przygotować się do roli osoby z niepełnosprawnością ruchu. Czy praca przy filmie okaże się przełomem?

„What’s in a Name” [„Co kryje imię?”]

reż. Runyararo Mapfumo
2020
11 min

Osoby z różnych obszarów kulturowych opowiadają o znaczeniu swoich imion i przeszkodach, na które trafiają, ale również o samoświadomości i celebrowaniu swoich korzeni. Rozmówcy podkreślają, że niezwykłe imiona pozwalają im wyrażać siebie.

Kadr z filmu „The Forgotten C”, reż. Molly Manning Walker, 2020