Kamil Błoch, Małgorzata Lebda, Anna Cieplak
Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy
Wstęp wolny
Od czułego narratora do czułej przewodniczki — można mieć wrażenie, że w ostatnich latach słowo „czułość” w przestrzeni publicznej pojawiało się nader często. I chociaż można przez to odczuwać pewne znużenie tym tematem, to jednak bardzo dobrze, że ciągle się o czułości mówi. Chociaż każdy rozumie ją odrobinę inaczej, dla większości czułość jest relacją wyjątkowo intymną: przejawia się w całkowitym i bezwarunkowym otwarciu na bliskość z drugą osobą. Bliskość, która rodzi się z poczucia bezpieczeństwa. W twórczości Małgorzaty Lebdy, cenionej poetki i pisarki, czułość jest bardzo widoczna. Kamil Błoch — członek Grupy Performatywnej Chłopaki, poeta i coach — od lat mówi o czułej męskości. Rozmowę poprowadzi pisarka i aktywistka Anna Cieplak. Poniżej można przeczytać więcej o osobach uczestniczących w spotkaniu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Aktor i reżyser, a także edukator w obszarze czułej męskości, trener antyprzemocowy metodą SZTAMA, terapeuta i coach ustawień systemowych. Wraz z Grupą Performatywną Chłopaki, której jest członkiem, prowadzi warsztaty i wykłady na temat czułej męskości i edukacji antyprzemocowej. Organizuje i inicjuje kręgi mężczyzn oraz kręgi wszystkich osób. Jako queerowy mężczyzna dzieli się swoim doświadczeniem, by pokazywać, że różnorodność jest mocą wspólnoty. Wierzy, że opowieść o własnych emocjach i świecie wewnętrznym jest podstawą porozumienia.
Fot. Szymon Szcześniak
Poetka, prozaiczka, felietonistka, animatorka kultury, redaktorka, doktor nauk humanistycznych i sztuk audiowizualnych, ultramaratonka. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opublikowała sześć książek poetyckich, w tym tomy „Matecznik” (2016), „Sny uckermärkerów” (2018, Nagroda Literacka Gdynia 2019) i „Mer de Glace” (2021, Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2022). Jej debiutancka powieść „Łakome” (2023, Nagroda „Odkrycia Empiku”, Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników) została ciepło przyjęta zarówno przez krytykę literacką, jak i publiczność, aktualnie trwają prace nad adaptacją filmową. W 2019 roku przebiegła 1113 kilometrów wzdłuż Wisły, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody”. W projekcie towarzyszył jej fotograf Rafał Siderski, z którym wspólnie opublikowała książkę „Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach” (2024) — opowieść o rzece będącej podmiotką, towarzyszką, osobą.
Fot. Rafał Siderski
Pisarka, animatorka kultury, scenarzystka i działaczka społeczna. Autorka pięciu powieści i książki napisanej wspólnie z Lidią Ostałowską „Zaufanie” (2015). Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Paszportów Polityki, EU Prize for Literature. Laureatka Nagrody im. Gombrowicza oraz Nagrody Conrada, a także Stypendium im. Albrechta Lemppa. Na motywach jej powieści „Ma być czysto” (2016) powstał film „Ostatni komers” (reż. Dawid Nickel, 2020). Prezeska Fundacji „Pracownia Współtwórcza”, członkini grupy Każda Jest Ważna, nauczycielka akademicka na Uniwersytecie Śląskim.
Fot. Mateusz Skwarczek Agencja GW