Projekt Więcej światła!

4 listopada 2023

Zapraszamy na kolejną odsłonę projektu, który eksploruje rolę światła w sztukach wizualnych i życiu codziennym. Tematem rozważań w ramach tegorocznej edycji będzie kolor i jego rola w sztuce teatralnej.

Jak wiadomo wszystkie kolory — oprócz czerni — są odbiciem światła. Światło warunkuje ich istnienie, ale też intensywność, odcień, a nawet barwę. Współczesne życie przebiega w otoczeniu nadmiaru kolorów, często trudno sobie wyobrazić, jak istotny niosą ze sobą przekaz i jak wielki mają wpływ na codzienne funkcjonowanie. Tymczasem każda kultura przypisywała kolorom symboliczne znaczenie w kontekście człowieka i jego stosunku do bogów, duszy, ciała, ziemi i działania, określając w ten sposób ich udział w życiu wspólnoty. „Dla mnie kolory to żywe istoty, wysoce rozwinięte jednostki, które integrują się z nami i całym światem. Kolory są prawdziwymi mieszkańcami kosmosu” — twierdził Yves Klein, określając w ten sposób ich status.

Czy w podobny sposób kolory funkcjonują w rzeczywistości scenicznej? Czy w teatrze są nie tylko zjawiskiem estetycznym, ale także istotnym nośnikiem komunikatów? Tegoroczna edycja projektu „Więcej światła!” pozwoli odpowiedzieć na powyższe zagadnienia i odkryć obydwa zjawiska, ich znaczenie i obecność w obszarze sztuki teatru. Pokazywane w ramach projektu spektakle teatralne, które w szczególny sposób wykorzystują kolor i światło, staną się punktem wyjścia do rozważań. Spotkanie z twórcami spektakli i towarzyszące im warsztaty pomogą poznać i zrozumieć, w jaki sposób światło i kolor są wykorzystywane w procesie kreowania scenicznego świata.

Wydarzenia w ramach projektu:

  • spektakl Teatru CHOREA „ja, bóg”, czyli kameralna opowieść o najważniejszej drodze poszukiwań Jerzego Grotowskiego w teatrze i w życiu, która dotyka najbardziej duchowych pytań (więcej można przeczytać TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)
  • spektakl Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”, czyli zupełnie nowe spojrzenie na historię miłosną wszech czasów, które zdobyło Nagrodę Złoty Yorick za najlepszą polską inscenizację na 26. Festiwalu Szekspirowskim 2022 (więcej można przeczytać TUTAJ → po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki)
  • warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, które pozwolą odkryć historię, tajniki funkcjonowania i tworzenia teatru cieni (wstęp wolny, obowiązują zapisy 13.11. | edukacja@teatr.gliwice.pl oraz 27.11. | bow@teatr-rozrywki.pl)