BAFTA 2023 Shorts

„Your Mountain Is Waiting”, reż. Hannah Jacobs
Pokaz filmu
13.11.2023, 18:00  /  Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej

→ Wstęp wolny
→ Zapisy: info@arscameralis.pl
→ Czas pokazu: 114 min
→ Rekomendowany wiek: 15+

Pokazy filmów krótkometrażowych, wyróżnionych przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w tym roku. Ponownie zapraszamy na spotkanie z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej szkoły filmowej. Sześć niezwykłych opowieści fabularnych i animowanych, dzięki którym poznamy losy obiecującej szefowej kuchni, czwórki niecodziennych przyjaciół, szamanki podczas zawieruchy wojennej, marynarza na Oceanie Indyjskim, poszukującej inspiracji Marthy czy dwóch braci, którzy ponownie zbliżą się po śmierć matki. Każda z tych historii pokazuje w inny sposób, jak jedno spotkanie może wpłynąć na całe życie i całkowicie je odmienić. Pokazy są realizowane we współpracy z Brytyjską Akademią Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) oraz British Council. Poniżej można przeczytać więcej o prezentowanych filmach oraz współorganizatorach wydarzenia.

PROGRAM

„Bazigaga” | reż. Jo Ingabire Moys

26 min | fabuła

Rwanda, 1994. Wojna domowa zbiera swoje żniwo, a ludobójstwo się nasila. Pastor Karembe i jego młoda córka uciekają przed milicją i znajdują schronienie w chatce szamanki o imieniu Bazigaga. Kobieta budzi postrach wśród lokalnej społeczności, a uwięzieni z nią bohaterowie próbują przetrwać za wszelką cenę.

↓ Zwiastun

„Bus Girl” | reż. Jessica Henwick

11 min | fabuła

Podążamy za młodą, aspirującą szefową kuchni June, która na razie musi zadowolić się rolą kelnerki i pomocy kuchennej w prestiżowej restauracji. Pod koniec kolejnego męczącego dnia June stanie przed szansą, która może całkowicie odmienić jej życie.

↓ Zwiastun

„Chłopiec, kret, lis i koń” | reż. Peter Baynton, Charlie Mackesy

34 min | animacja

Niecodzienne spotkanie czwórki nieznajomych. Kret, lis i koń pomagają małemu chłopcu odnaleźć dom. Pokonują przeciwności losu, dzielą się mądrością, doświadczeniem i wiedzą o życiu. Podczas wspólnej podróży nieoczekiwanie połączą ich więzy przyjaźni, dzięki którym zrozumieją, co tak naprawdę jest ważne.

↓ Zwiastun

„Irlandzkie pożegnanie” | reż. Tom Berkeley, Ross White 

23 min | fabuła

Czarna komedia, której akcja rozgrywa się na farmie w Irlandii Północnej. Dwóch braci — Turlough i Lorcan — spotyka się po śmierci matki. Marzeniem Lorcana jest dalsza uprawa ziemi, na której się wychował. Jednak Turlough postanawia wysłać go pod opiekę ciotki, mieszkającej na drugim końcu wyspy. Kiedy dobroduszny ksiądz O’Shea przekazuje im listę z marzeniami matki, bracia postanawiają spełnić wszystkie wspólnie.

↓ Zwiastun

„Middle Watch” | reż. John Stevenson, Aiesha Penwarden

12 min | animacja

Podczas warty, gdzieś na środku Oceanu Indyjskiego, pewien marynarz musi zmierzyć się ze swoimi demonami — strachem, stratą, samotnością. Równocześnie musi zachować czujność: szukać na horyzoncie wrogich okrętów, a w wodzie wypatrywać śladów torped. Martwe godziny nocy przerwie niespodziewane spotkanie. Animacja inspirowana prawdziwymi wydarzeniami drugiej wojny światowej.

↓ Zwiastun

„Your Mountain Is Waiting” | reż. Hannah Jacobs

8 min | animacja

Dzień z życia Marthy, która przestała słuchać intuicji, a jej życie stało się nijakie. Dziwne spotkanie wywróci wszystko do góry nogami, a Martha zacznie akceptować to, co niewytłumaczalne. Gdy wyruszy w podróż w poszukiwaniu samoświadomości, odkryje zupełnie nowy świat i znowu zacznie ufać swoim instynktom. 

↓ Zwiastun

 

BRITISH COUNCIL

British Council buduje relacje, wzajemne zrozumienie i zaufanie między Wielką Brytanią i krajami, z którymi współpracuje poprzez sztukę, kulturę, działalność edukacyjną i język angielski. Pomaga młodym ludziom zyskać umiejętności, pewność siebie oraz relacje niezbędne do wykorzystania swojego potencjału i uczestniczenia w zintegrowanych społecznościach. Wspiera ich w nauce języka angielskiego, zdobywaniu dobrego wykształcenia i uznawanych na całym świecie kwalifikacji. British Council poprzez kulturę i sztukę stymuluje twórczą ekspresję, wymianę doświadczeń i wspiera innowacyjną przedsiębiorczość. Więcej informacji na stronie: britishcouncil.pl (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).

BAFTA

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) jest niezależną organizacją charytatywną, która od 1949 roku przyznaje nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych. Ponadto, przez cały rok BAFTA realizuje międzynarodowy program wydarzeń i inicjatyw edukacyjnych — warsztaty, kursy, stypendia, wykłady i programy mentorskie — w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Azji. Więcej informacji na stronie: bafta.org (po kliknięciu otworzy się nowa karta przeglądarki).