Eliza Kącka, Magdalena Moskal, Paulina Małochleb
Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy
Wstęp wolny
„Rolę matki uważa się za jedną z najważniejszych i przez to szczególnie monitorowaną przez społeczeństwo. Oczekiwania są olbrzymie, presja też”, mówiła w jednej z rozmów o swojej nowej książce Eliza Kącka. Z kolei Magdalena Moskal zwróciła uwagę na różnicę w odbieraniu matek i ojców, którzy opiekują się swoimi dziećmi — matek nikt nie podziwia za przytulanie, wspieranie, czułość, zmienianie pieluch; nikt nie stawia ich na piedestale za to, że zostały, kiedy okazało się, że dziecko jest chore.
Zgodnie ze słownikiem języka polskiego Doroszewskiego macierzyństwo to bycie matką i związane z tym uczucia, doznania, powinności. I to właśnie przede wszystkim na tych ostatnich skupia się społeczeństwo. Matka powinna siedzieć w domu, opiekować się dziećmi, a karierą zajmować się ewentualnie po godzinach. Moskal i Kącka napisały ważne książki, które różni bardzo wiele, ale łączy właśnie macierzyństwo. „Emil i my. Monolog wielodzietnej matki” Moskal i „Wczoraj byłaś zła na zielono” Kąckiej wywołały ważną dyskusję o sytuacji matek, presji i przemocy społecznej wobec nich, ale także wobec dzieci z niepełnosprawnościami. Tę dyskusję trzeba kontynuować, nieustannie. Rozmowę z Elizą Kącką i Magdaleną Moskal poprowadzi Paulina Małochleb, ceniona krytyczka i badaczka literacka, wykładowczyni i blogerka prowadząca „książkinaostro.pl”. Poniżej można przeczytać więcej o osobach uczestniczących w spotkaniu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Adiunktka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek naukowych „Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida” (2012) oraz „Lektura jako spotkanie. Brzozowski — tekst — metoda” (2017), a także tomów prozatorskich „Elizje” (2017), „po drugiej stronie siebie” (2019), „Strefa zgniotu” (2022) i książki eseistycznej „Idiomy” (2023). W 2024 roku opublikowała książkę „Wczoraj byłaś zła na zielono”. Współredaktorka antologii poezji najnowszej „Poeci i poetki przekraczają granice” (2011), redaktorka wyborów poezji mniej współczesnej (między innymi Cypriana Norwida, Anny Świrszczyńskiej, Henryki Łazowertówny). Felietonistka „Tygodnika Powszechnego”, członkini kapituły Nagrody Literackiej Gdynia.
Fot. Grażyna Makara
Redaktorka, nauczycielka akademicka. Prowadzi zajęcia z edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikowała między innymi w miesięczniku „Znak”, „Dwutygodniku”, „Piśmie”, „Nowej Europie Wschodniej” czy „Kosmosie dla Dziewczynek”. Laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury 2021 i Krakowskiej Książki Miesiąca. Matka trójki dzieci. W 2021 roku nakładem wydawnictwa Karakter ukazała się jej książka „Emil i my. Monolog wielodzietnej matki”.
Fot. Maciej Zygmunt
Krytyczka, badaczka literatury i wykładowczyni. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów, stypendystka NCK „Młoda Polska”. Autorka książki „Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w powieści polskiej” (2014) oraz bloga ksiazkinaostro.pl. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie kieruje Ośrodkiem Komunikacji. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Fot. Basia Budniak