Fågelle | Enji

Enji, fot. Hanne Kaunicnik
Koncert
17.11.2024, 19:00  |  Kinoteatr Rialto, Katowice
Kup bilet:

Podwójna dawka muzycznych wrażeń! Na scenie Kinoteatru Rialto wystąpią artystki, które dzieli tysiące kilometrów, ale łączy silne przywiązanie do miejsca, z którego pochodzą. Fågelle łączy w sobie liryczne spojrzenie na świat z nieokiełznaną, surową ekspresją, z kolei w twórczości Enji można znaleźć inspiracje tradycyjnymi mongolskimi brzmieniami i współczesnym jazzem. Więcej o artystkach można przeczytać poniżej.

→ FÅGELLE

Twórczość Fågelle jest odzwierciedleniem jej osobowości, która łączy w sobie liryczne spojrzenie na świat z nieokiełznaną, surową ekspresją. W swojej muzyce artystka zderza pełne skomplikowanych szczegółów dźwiękowe obrazy z kruchymi, chociaż potężnymi wokalami. Zadebiutowała w 2019 roku albumem „Helvetesdagar”. W 2023 roku opublikowała „Den svenska vreden”, na którym eksploruje poczucie izolacji i gniewu w kolażowych pejzażach stworzonych z pokręconych nagrań terenowych, cyfrowych śmieci, wspomnień, mrocznej elektroniki i wyjących chórów. 

Fågelle zestawia ze sobą pełne liryzmu piosenki z eksperymentalnymi brzmieniami, by odzwierciedlić rzeczywistość we wszystkich aspektach. Takie też są jej koncerty, bowiem na żywo artystka porusza się pomiędzy cichymi, folkowymi momentami a ścianami dźwięków przesiąkniętymi elektronicznymi zakłóceniami. Fågelle koncertowała na wielu festiwalach i występowała na scenach słynnych sal koncertowych, by wymienić tylko Roadburn, Kantine am Berghain, Electrowerkz. Supportowała także BIG|BRAVE i Esben and the Witch.

Fågelle | Jag går när jag är klar

→ ENJI

„Brzmi jak Ella Fitzgerald śpiewająca po chałchasku” — pisał o Enji magazyn „Mojo”, entuzjastyczne recenzje jej albumów pojawiały się w „Loud and Quiet”, „Clash Magazine” czy „Nowness”, a fanem artystki jest między innymi słynny radiowiec i dj Gilles Peterson. Urodzona w Ułan Bator Enji dorastała w mongolskiej jurcie w rodzinie robotniczej, ale od zawsze bardzo ważne były dla niej muzyka, taniec i literatura. Niecodzienne pochodzenie znajduje odbicie w twórczości artystki, jak sama bowiem mówi: „jestem Ułan, muszę pamiętać kim jestem. To mnie wzmacnia”.

Enji zadebiutowała w 2017 roku albumem „Mongolian Song”, na którym śpiewała utwory skomponowane przez jednego z najważniejszych mongolskich kompozytorów muzyki poważnej i folkowej Sembijna Gonczigsumlaaę. Kilka lat później ukazała się bardziej autorska płyta „Ursgal”, a ostatni album — „Ulaan” — został wydany w ubiegłym roku i jest połączeniem tradycyjnych mongolskich brzmień ze współczesnym jazzem i… bossa novą.

Enji | Ulaan