Ishbel Szatrawska, Monika Ochędowska

Ishbel Szatrawska, fot. Izabella Górska
Spotkanie
24.11.2023, 18:00  /  Black Woolf Coffee & Books

→ Wstęp wolny
→ Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy

Nie da się ukryć: Ishbel Szatrawska nieźle namieszała. Udała jej się rzecz trudna — wprowadziła bowiem dramat do literackiego mainstreamu. Jej „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, wydany w 2022 roku przez Wydawnictwo Cyranka, nie dość, że zdobył uznanie krytyki, to jeszcze był szeroko komentowany (i uwielbiany!) przez czytelników. Trzeba mieć nadzieję, że to właśnie dzięki pisarce wzrośnie zainteresowanie dramatem wśród osób czytających. Niedawno sama Szatrawska zrobiła małą woltę i zadebiutowała jako prozaiczka. We wrześniu, w tym samym wydawnictwie opublikowała powieść „Toń”. O tym wszystkim z autorką porozmawia Monika Ochędowska, krytyczka związana z „Tygodnikiem Powszechnym”. Więcej o uczestniczkach spotkania można przeczytać poniżej.

ISHBEL SZATRAWSKA

Dramatopisarka, powieściopisarka. Autorka między innymi dramatów „Wolny strzelec” (2022) oraz „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” (2022), za który otrzymała nominację do Paszportu Polityki, Wawrzyn — Literacką Nagrodę Warmii i Mazur oraz nagrodę Odkrycie Empiku. Dramat ten został wystawiony przez Teatr Żeromskiego w Kielcach w reżyserii Łukasza Kosa. Z kolei w październiku tego roku w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbyła się premiera spektaklu na podstawie dramatu „Polowanie” w reżyserii Piotra Pacześniaka. Pierwsza powieść Szatrawskiej, „Toń” ukazała się we wrześniu tego roku nakładem Wydawnictwa Cyranka.

MONIKA OCHĘDOWSKA

Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, recenzentka „Dwutygodnika”. W 2019 roku była nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książek i czytania w mediach drukowanych. Od 2022 roku jest członkinią Kapituły Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski.

fot. Grażyna Makara