Marcin Oskar Czarnik, Olga Górska, Monika Ochędowska
Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy
Wstęp wolny
Olga Górska i Marcin Oskar Czarnik napisali bardzo udane debiuty. Oba zwróciły uwagę krytyków i czytelników. Oba łączy też jedno: opowiadają między innymi o odkrywaniu siebie i swojej homoseksualności w heteroświecie. Niewiele w polskiej prozie takiej literatury, niewiele takich wątków. Dlaczego tak jest? Między innymi na to pytanie spróbują odpowiedzieć Górska i Czarnik w rozmowie, którą poprowadzi Monika Ochędowska, krytyczka związana z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Dwutygodnikiem”. Poniżej można przeczytać więcej o osobach uczestniczących w spotkaniu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Prozaik, dziennikarz, copywriter i promotor literatury. Mieszka w Krakowie, ukończył edytorstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował opowiadaniem „Agresty” (2020) na łamach magazynu „Twórczość”. Publikował także w „Fabulariach”, „Kontencie”, „Frazie” i „Znaku”. Dwukrotnie był finalistą projektu „Pierwsza książka prozą” organizowanego przez Biuro Literackie. W 2023 roku został laureatem Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Jego książkowym debiutem było „Misterium”, wydane w 2023 roku nakładem kultowego wydawnictwa Nisza, a druga książka „Trzy dni, trzy noce” została zapowiedziana przez Wydawnictwo Filtry.
Fot. archiwum prywatne
Pisarka i felietonistka. Pochodzi z Radomia, z wykształcenia jest humanistką, z pochodzenia proletariuszką. Laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz Nagrody Literackiej Miasta Radomia w kategorii proza. Debiutowała powieścią „Nie wszyscy pójdziemy do raju”, wydaną przez Wydawnictwo Drzazgi w 2022 roku. Rok później w Teatrze Żeromskiego w Kielcach miała miejsce premiera spektaklu na podstawie jej powieści w reżyserii Karoliny Szczypek. Współpracuje z magazynem „Replika” i portalem NGO.pl.
Fot. Izabela Górska
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, recenzentka „Dwutygodnika”. W 2019 roku była nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książek i czytania w mediach drukowanych. Od 2022 roku jest członkinią Kapituły Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski.
Fot. Grażyna Makara