Monika Muskała, Magdalena Gościniak
Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy
Wstęp wolny
Wydana w tym roku debiutancka powieść Moniki Muskały, „Rondo Rodeo”, to w dwojaki sposób powieść drogi. Z jednej strony bohaterowie — małżeństwo reporterów — podróżują po Stanach Zjednoczonych, portretując tamtejszą prowincję. Z drugiej — wspólna podróż staje się wędrówką wewnątrz siebie, która pozwoli małżonkom zdefiniować się na nowo.
„Właściwie od początku wiemy, że między bohaterami coś się psuje. Podróż po nieoczywistej Ameryce nie jest jednak lekarstwem na ratowanie związku. Staje się raczej okazją do dokonania wiwisekcji na sobie i na byciu razem. Obrazy Ameryki, choć tak naprawdę obce codzienności mężczyzny i kobiety, pozwalają na zwiększenie intensywności poczucia bliskości i oddalenia zarazem” — pisała na swoim blogu ceniona krytyczka literacka i literaturoznawczyni Bernadetta Darska. Z Moniką Muskałą porozmawia Magdalena Gościniak. Poniżej można przeczytać więcej o uczestniczkach spotkania.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Eseistka, dramatopisarka, tłumaczka i dokumentalistka. Współautorka nagradzanych sztuk teatralnych (między innymi „Podróż do Buenos Aires”, 2001 czy „Daily Soup”, 2007), a także filmów dokumentalnych („Views of the Retired Night Porter”, 2006 czy „Arab Attraction”, 2010). Za przekłady z języka niemieckiego została uhonorowana nagrodą im. Karla Dedeciusa i kilkukrotnie wyróżniona przez austriacki Urząd Kanclerski. Za książkę „Między Placem Bohaterów a Rechnitz” (2016) otrzymała Nagrodę Literacką Juliusz oraz Nagrodę im. Andrzeja Siemka przyznawaną przez „Literaturę na Świecie”. Była także nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka w Austrii.
Fot. Andreas Horvath
Filolożka, humanistka, aktywistka kulturalno-społeczna i leśna. „Nowa Ślązaczka” hołubiąca życie lokalne. Od ponad dziesięciu lat prowadzi spotkania klubu dyskusyjnego „Rokita Czyta”, wspólnoty ludzi, którymi rządzą książki. W 2023 roku jej wspomnienia wygrały konkurs na „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”. Kilkanaście lat pracowała w kulturze, aktualnie związana jest z ngo zajmującym się ochroną przyrody. Mieszka w Zabrzu-Rokitnicy, nieopodal lasu Tiele-Wincklerów, który wraz z mieszkańcami dzielnicy uchroniła przed wycięciem.
Fot. Krzysztof Szewczyk KTW GZM 2029